Invitation til de danske mesterskaber (DM) og Danish Open i OceanRace for surfski og havkajak 2023
Update: kajaktransfer mulig - se længere nede i løbsbeskrivelsen
Vi er i Nibe Roklub tildelt værtsskabet for danmarksmesterskabet & Danish Open i OceanRace for surfski og havkajak 2023. Vi er glade for genvalget, og denne gang er banen udlagt som en downwind bane fra Aggersund til Nibe (omvendt v/østenvind). Vi glæder os til at vise de friske vande i Limfjorden frem og den oplagte race-rute som ved vestenvind giver et perfekt rygstød til et godt løb.
Hvornår: Løbet foregår søndag d. 25. juni 2023
Klasser: Der udskrives løb i følgende klasser (ingen aldersopdeling):
Herrer, surfski SS1 + SS2
Damer, surfski SS1 + SS2
Mix, surfski SS2
Herrer, havkajak HK1
Damer, havkajak HK1
NB: deltagere, som ikke er medlem i en klub under DKF, kan ikke konkurrere med om DM medaljerne og kan ikke blive danmarksmestre, men deltager i Danish Open konkurrencen og medaljerne til dette. Så hvis du vil deltage i DM, så skriv dit klub navn ind når du tilmelder dig, ellers deltager du automatisk i Danish Open alene.
English: If you are attending the championships from a foreign club that is not a member of the Danish Canoe & Kayak Association, you will be compeeting in the Danish Open league and the competition for the Danish Open medals (not the national championship medals). Please write your home club name in the according field in the sign-up form.
Pris: 150 kr. pr. deltager (inkl. i prisen er lodtrækningspræmier, sandwich, kaffe)
Transfer: Du skal som udgangspunkt selv sørge for transfer til/fra startområde i Aggersund / målområde i Nibe.
Update: Tonny er trailerchauffør på dagen / og måske aftenen før løbet alt efter hvor mange der booker transfer.
Vi har en enkelt trailer med 9 pladser, som kan foretage kajaktransfer. Du skal påregne 30 kr i brændstof penge til Tonny, som kører med traileren. Afregnes med Tonny i forbindelse med transporten.
Skriv en email til jacobnorris08@gmail.com hvis du vil have en transferplads på traileren
Overnatning: Du kan medbringe telt og slå op på klubbens grund ved fjorden i Nibe. Alternativt kan vi anbefale Nibe Camping (2 km vest for klubben), som udover teltområder også har campinghytter.
Adresser: Start: udfor Aggersund lystbådehavn (meget lille jollehavn) – Gl. Færgevej, Aggersund
Mål: udfor Nibe Roklub, Aalborgvej 1, Nibe
Senest dagen før løbsdagen besluttes om banen vendes om (øst mod vest), hvis vindforholdene ikke tillader Aggersund-Nibe banen
Løbsdistance: 21,8km
Krav til kajakkerne: Se DKF specifikationer for hhv. Surfski og havkajak, som skal overholdes for at deltage i konkurrencen. Både der ikke overholder reglerne kan ikke stille til start.
Tidsplanen for søndag d. 25. juni 2023:
09.15 skippermøde ved den gamle havn i Aggersund (på sydsiden af Limfjorden)
09:45 du skal være igennem udslusning og bådkontrol
NB: Surfski skal have Leach på og havkajakker skal overholde specifikationer iflg. DKFs specifikationer – dæksliner, 2 lukkede skot, max længde 6m, mv.
Se ovenstående definitioner på link til DKFs regelsæt for Ocean Race.
10.00 Fælles start ved startlinjen udfor havnen i Aggersund
13.00 (ca) Præmieoverrækkelse på pladsen foran klubbens bådehaller
– samt uddeling af lodtrækningspræmier, deltager-tshirts mv.
Hold dig opdateret via hjemmesiden hvor der løbende opdateres løbsoplysninger
Du kan købe sodavand, øl mv. i roklubben, hvor du også kan tage et bad efter løbet. Der er ingen toiletforhold ved startstedet, så brug evt. roklubbens facilialiteter inden du kører ud til startområdet
Vel mødt til DM OceanRace på Limfjorden
Nibe Roklub, Jacob Norris, 40267667